Xiaomi Electric Scooter 4 Pro    Xiaomi electric Scooter 4 Pro je najnovším prírastkom v portfóliu elektrických kolobežiek čínskeho výrobcu. Podľa dostupných informácií ich má vyrábať firma Segway-Ninebot a oproti staršiemu modelu Mi Electric Scooter Pro 2 ponúka väčšie kolesá, vyššiu nosnosť a lepší výkon, ponúka však zhodný dojazd 45km a rovnakú max. rýchlosť 25km/h. Výrobca u novinky sľubuje klasický design. 


    Novinka prichádza s rozmerom pneumatík 10“ (Pro2 – 8,5“) to by malo priniesť lepší komfort jazdy, vďaka väčším kolesám, ktoré lepšie prekonávajú drobné nerovnosti. Ani tohtoročná verzia sa však nedočkala žiadneho odpruženia a naďalej tak ostáva strojom vhodným predovšetkým pre pohyb v meste, alebo po cyklochodníkoch. 
    Scooter 4 Pro vyrástol – horná časť riadidiel je vo výške 124cm (staršia verzia – 118cm), kolobežka sa taktiež predĺžila – z pôvodných 113 na 119,8cm, vďaka čomu prinesie väčší priestor pre nohy. K tomu prispieva aj širšia platforma, ktorá sa rozšírila zo 14,6 na 16,5cm.

     Scooter 4 Pro prichádza s vyšším výkonom, zatiaľ čo mal model Pro 2 výkon motoru 300W (až 600W), novinka prichádza s výkonom 350W (až 700W). Narástla tak aj nosnosť – z pôvodných 100 na aktuálnych 120kg.

 


    Kolobežka ponúka tri jazdné módy: režim chôdze s max. rýchlosťou do 6km/h, bežný režim s max. rýchlosťou na 20km/h a športovým režimom s max. rýchlosťou 25km/h. Nič sa nezmenilo ani z hľadiska prekonávania kopcov – 20% stúpania, možno trochu prekvapivo, ostala rovnaká aj kapacita batérie. 
    Za pomerne praktické vylepšenie považujeme umiestnenie nabíjacieho konektoru, ktorý sa presunul z ťažko prístupného priestoru pod platformou na rám nad predné koleso, konektor je dokonca magnetický. 
    Kolobežka je taktiež vybavená novými brzdami s 130mm kotúčom, ktorý by mal priniesť lepší brzdný účinok.  Modernizácia v podobe vyššej účinnosti premeny kinetickej energie na elektrickú, sa dočkal systém rekuperácie kinetickej energie (KERS), ktorý nabíja kolobežku napríklad pri jazde z kopca či na voľnobeh. Účinnosť rekuperácie dokážete nastaviť prostredníctvom aplikácie Mi Home.