10 parametrov podľa ktorých by ste si mali vyberať svoj nový mobilný telefón    Mobilný telefón je pre mnohých z nás nenahraditeľný. V dnešnej dobe ho využívame nielen na komunikáciu, ale taktiež na prácu a do veľkej miery pre zábavu.


    Na tuzemskom trhu nájdete stovky rôznych telefónov od desiatky výrobcov. Líšia sa operačným systémom, konštrukciou, výbavou a mnohými ďalšími parametrami. Laik tak nemá šancu sa v ponuke zorientovať. S telefónom ale trávime každý deň a pre mnohých z nás už čiastočne nahrádza počítač. Výberu telefónu sa preto oplatí venovať dostatok času. Preto vám poradíme, na čo všetko by ste mali pred kúpou nového mobilu myslieť.

 

Základné rozdelenie mobilných telefónov

Mobilné telefóny môžeme v prvom rade rozdeliť na dve veľké kategórie, a to tlačidlové telefóny a inteligentné telefóny, teda smartfóny.


Tlačidlové telefóny

Ide o telefóny bez operačného systému, ktoré slúžia len na základné použitie. Disponujú funkciami ako telefonovanie, posielanie SMS správ, nastavenie budíka a niektoré majú aj fotoaparát, MP3 prehrávač alebo poskytujú svetlo baterky. Novšie a drahšie modely môžu mať pripojenie k internetu, no kvôli malej obrazovke a ovládaniu tlačidlami nie je takéto prehliadanie stránok pohodlné.


Inteligentné telefóny (smartfóny)

Pre inteligentné mobilné telefóny, teda smatfóny, je príznačný ich dotykový displej. Práve ten sa postará o jednoduchú manipuláciu s mobilom. Vďaka operačnému systému umožňujú smartfóny nainštalovanie rôznych aplikácií, ktoré majú najrôznejšie využitie od práce až po zábavu.